indirline.com, program indir, indir
18 Ocak 2021 , Pazartesi             Aktif Ziyaretçi: 1980
   
    Gelişmiş Arama                     Download Sepeti    
  Ana Sayfa > Teknoloji Haber > Internet > Kediler insanları kandırıyor mu? Kedi beyni hakkındaki tüm gizemler!
Habere Yorum Ekleyin
Haber için Yapılan Yorumlar
Haberi arkadaşına gönder
Bu sayfayı yazdır


İlgili Haberler
 Netflix'ten, Apple'ın AirPods Pro ve AirPods Max'ı İçin Sürpriz
 Casper Excalibur ile Valorant Turnuvası Başladı!
 Reklam yasağına 1 gün kala Instagram ve Facebook'tan Türkiye kararı
 Samsung Başkanı Lee Jae-yong'a Şok Hapis Cezası
 HyperX, ESpor İsim Hakları Sözleşmesini Yeniledi
 Sıradaki iPhone, Yani iPhone 12S, Bu Önemli Yenilikle Birlikte Gelebilir
 Grip Hakkında Bir İyi Haber; Bir de Oldukça Kötü Haber Geldi
 Apple, 10 Yıldır Yapmadığını Bu Yıl İçerisinde Yapabilir
 Sony Yeni Kablosuz Ev Hoparlörlerini Tanıttı! İşte Özellikleri!
 Netflix AirPods Pro ve AirPods Max için özel bir çalışma yapıyor
 İlgili haberlerin tümü
 
  Kediler insanları kandırıyor mu? Kedi beyni hakkındaki tüm gizemler!
Kediler insanları kandırıyor mu? Kedi beyni hakkındaki tüm gizemler!

Kediler sahiden zeki hayvanlar mı? Köpekler için daima akıllı denir ama kedilere oranla ne kadar akıllılar? Kedilerin beyinleri hakkında yapılan bilimsel araştırmalar, bu sevimli hayvanlar hakkında şaşırtıcı bilgiler ortaya koyuyor...
Eklenme Tarihi: (1.8.2020 15:51:34)
Okunma Sayısı: 58

Kedilere dair sosyal medyada çokça videoya, fotoğrafa denk geliyoruz. Kabul etmek gerekir ki bunlar genelde sevimli olmalarından çok garipliklerini içeren medyalar oluyor. Hatta internette kediler aslında uzaylıdır diye bir espri bile var. Zekaları, öğreniş şekilleri, davranışları ile kendilerine has hayvanlar. Peki kediler gerçekten zeki mi? Öğrenme yetenekleri var mı yoksa içgüdüsel mi hareket ediyorlar? Köpekler zekidir inanışının yanında kediler mi daha akıllı köpekler mi? İşte kediler ve onların gizemli dünyasına dair bazı bilimsel gerçekler...

Kedilerin çok iyi bir kısa süreli hafızası vardır ve kediler gözlem yoluyla öğrenme becerisine sahiptir. Köpeklere oranla, karmaşık sorunları çözme yetenekleri çok daha gelişmiştir. Kedilerin beyni de köpeklerin beynine göre daha karmaşıktır. Serebral korteks, beyindeki bölümlerden biridir. Bu bölüm düşünmek ve akılcı karar vermekten sorumludur. Bir kedinin serebral korteksi, yaklaşık 300 milyon sinir hücresi ile köpeğinkine göre çok daha karmaşıktır. Köpeklerin ise serebral korteksinde 160 milyon sinir hücresi bulunur. Aynı şekilde kedilerin kısa süreli hafızaları da çok daha iyidir.

Kedilerin ve köpeklerin test edildiği bir deneyde, mamanın nereye saklandığını kedinin mi köpeğin mi daha iyi hatırlayacağı test edildi. Kedilerin kısa süreli hafızaları yaklaşık 16 saat sürdü. Köpeklerin ise yalnızca 5 dakika.

Kediler uzun süreli hafızalarında çok fazla bilgi saklayamamalarına rağmen, akılda tutmayı seçtikleri şeyleri uzun yıllar boyu hatırlayabilirler. Kedilerin beyinlerindeki görsel alanlarda, insanlardan ve çoğu memeliden çok daha fazla sinir hücresi bulunur. Kediler annelerinin avlanışını, yemek yiyişini ve temizlenişini izlerler, sonra da ta ki doğru yapana kadar aynılarını taklit ederler.

Kediler yaşlandıkça beyin fonksiyonlarında düşük görülebilir. Yaşlı kedilerde Alzheimer benzeri rahatsızlıklar baş gösterebilir. Kedilerdeki bilişsel davranış bozukluğunun sebebi, beynin hastalanması ve kötüleşmesidir. Ardından yolunu şaşırma, kaybolma, depresyon, antisosyal davranışlar gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Kediler ayrıca 100'den fazla farklı ses çıkarabilir. Köpeklerde ise bu çeşitlilik 10 civarıdır. Bir kedinin beyni, köpek beyninden çok insan beynine benzer. İnsan beyni ile benzerlik oranı %90'dır. Kediler ve insanlar, beynin duyguları kontrol eden özdeş bölümlerini kontrol ederler. Kediler, insanları kandırmak için seslerini değiştirebilirler. Mama istediklerinde genelde insan bebeklerini taklit ederler.

Kediler sesleri 64 kHz'e kadar duyabilirler. İnsanlar ise yalnızca 20 kHz'e kadar duyabilirler. Kediler insanlara yalnızca şefkat için sürtünmezler. Yüzlerinin etrafındaki koku bezleriyle işaretleme yapmak için de sürtünürler. Kuyruk bölgeleri, patilerinde dahi koku bezleri vardır. Okşandıklarında ya da üzerimizde yattıkları zaman da kokularını bırakırlar.

Araştırmacılar kedilerin gırlama mırıldanma arası sesi nasıl çıkardıklarını tam olarak bulamadılar. Yaygın fikir, kedinin bunu boğazının gerisinde ses tellerini titreştirerek çıkardığı yönünde. Bunu gırtlaktaki hava geçişini saniyede 25 kere açıp kapanarak gerçekleştiren bir kas yardımı ile yapıyorlar. Günümüzdeki kedilerin en eski atası 30 milyon yıl önce yaşamıştı. Bilim insanları bu kediye Proailurus ismini verdiler. Bu kelime Yunancada 'İlk Kedi' anlamına geliyor.

>

>

>

>  


Kaynak: CHIP Online

Copyright © 2016 İndirLine               Program Arşivi | Yardım Merkezi | Bize Ulaşın | Editörlük Sistemi | Siteniz İçin |