indirline.com, program indir, indir
26 Ekim 2020 , Pazartesi             Aktif Ziyaretçi: 17112
   
    Gelişmiş Arama                     Download Sepeti    
  Ana Sayfa > Teknoloji Haber > Internet > Gizemli balinanın rekoru Kovid-19 ve kansere karşı ipucu verebilir
Habere Yorum Ekleyin
Haber için Yapılan Yorumlar
Haberi arkadaşına gönder
Bu sayfayı yazdır


İlgili Haberler
 Beyazdan Bile Daha Beyaz Bir Beyaz... Bu Boya, Her Şeyi Değiştirebilir
 iPhone 12'nin Yeni Özelliği MagSafe Nedir, Hangi MagSafe Aksesuarları Var?
 Biz Uzaylıları Ararken, Uzaylılar da Bizi Arıyor Olabilir mi?
 Ölünce Facebook Hesabı da Ölüyor mu?
 Beyaz Boya Dendiğinde Aklınıza Geleni Unutun; Bu Boya Beyazdan Daha Beyaz
 Biz Uzaylıları Ararken, Uzaylılar da Bizi Gözlüyor Olabilir mi?
 Koronavirüs'ün Yayılması, Sanılandan Biraz Daha Farklı Olabilir
 25 Ekim 2020: Türkiye Günlük COVID-19 Hasta ve Vefat Sayıları Açıklandı
 Samsung İçin Bir İlk Daha: Koreli Dev, İlk Kez TOP 5 Listesinde...
 Solidworks 2021 Tanıtıldı! İşte Solidworks 2021'in Sundukları!
 İlgili haberlerin tümü
 
  Gizemli balinanın rekoru Kovid-19 ve kansere karşı ipucu verebilir
Gizemli balinanın rekoru Kovid-19 ve kansere karşı ipucu verebilir

Bilim insanları, Cuvier gagalı balinasının 4 saate yakın su yüzüne çıkmayarak dalma rekoru kıran ilk memeli hayvanlar olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar bu buluşun, uzun süre hücrelere oksijen gitmemesine ve hipoksiye neden olan kanser ya da Covid-19 rahatsızlıklarının giderilmesi için bir ışık oluşturabileceğini düşünüyor.
Eklenme Tarihi: (28.9.2020 00:31:41)
Okunma Sayısı: 43

Çok derinlere dalan bu balina cinsinin bu zamana kadar ortalama olarak bir saat dipte kaldığı biliniyordu. Ancak gagalı balina cinsini inceleyen bilim insanları ilk kez içlerinden birinin 3 saat 42 dakika boyunca derinliklerde kaldığını tespit etti.
Araştırmacılar bunun herhangi bir balina için kaydedilen en uzun dalış olduğuna ve kesinlikle tüm memeliler için de bir rekor olduğuna inanıyorlar.

SAĞLAM GÖVDELERİ VAR

Zamanlarının çoğunu kıyıdan uzakta geçirdikleri için bu zamana kadar gizemli olarak görülen gagalı balina türlerinin bu dalış başarıları bilim insanlarını da şaşırttı. Gagalı balinaların sağlam bir gövdesi, küçük eğimli bir kafası ve kısa gagaları bulunuyor. Erkeklerin dövüşmek için kullandıkları iki dişi varken, dişilerde bu dişler bulunmuyor.
Genelde kalamar avlanarak beslenen bu balinalar, yaklaşık 3 bin metreye kadar dalabiliyor. Yüzeye çıktıklarında ise sadece iki dakika harcayan gagalı balinaların bu nedenle araştırmacılar tarafından da gözlemlenmeleri oldukça zor.

5 YIL BOYUNCA İNCELENDİ

Cuvier gagalı balinalarla ilgili 5 yıllık bir araştırma yürüten uzmanlar iki düzine balinanın 3 bin 600'den fazla dalışını kaydetti.
ABD Durham'daki Duke Üniversitesi'nden Dr.Nicola Quick, Türler için en uzun dalış yaklaşık iki buçuk saatti, bu nedenle bu Cuvier'in gagalı balinaları için en uzun olanıydı. Aynı zamanda herhangi bir memeli için de en uzun olanıdır açıklamasında bulundu.
Araştırmacılar, balinaların son derece yavaş bir metabolizmaya sahip olabileceğini, belki de ortalama oksijen depolarından daha büyük olabileceğini ve laktik asit oluşumunu tolere edebileceklerini tahmin ediyor. Dr Quick, Balinaların vücut kasları, derin bir dalgıçtan bekleyebileceğinizden farklı bir şekilde inşa edilmiştir. Bu türlerin daha küçük beyinleri ve oldukça küçük bir akciğer hacimleri bulunuyor. Oksijen depolarını tutmak için harika olan çok sayıda iyi kas dokuları var, bu da muhtemelen dalış sürelerini uzatmalarına yardımcı oluyor dedi.

SONAR'DAN ETKİLENMİŞ OLABİLİRLER

Kayıt, ABD Donanmasına ait aktif bir sonar sinyali göndermesinden yaklaşık 24 gün sonra gerçekleşti. Seslere duyarlı olan gagalı balinaların gürültüden potansiyel olarak etkilendikleri ve bunun dalış uzunluğu üzerinde bir etkisi olabileceği düşünülüyor.
Çalışmaya dahil olmayan Whale and Dolphin Conservation'dan Nicola Hodgkins, Üç saatten fazla kaydedilen dalış süresi tipik bir durum değil. Askeri sonardan gelen gürültü nedeniyle bu kadar uzun sürmüş olabilir dedi.

Bilim adamları, bu derin dalış hayvanlarını incelemenin insanlarda kanser gibi rahatsızlıkların giderilmesinde bazı ipuçları verebileceğine inanıyor.

Dr Quick, Duke Üniversitesi'ndeki onkoloji alanındaki meslektaşlarla ve hatta Covid üzerinde araştırmalar yürüten bilim insanları ile verilerimizi paylaştık. Çünkü bu rekor dalış, hücrelerin oksijen kaybetmesine veya hipoksik koşullarda (oksijen yetersizliği) olmasına yol açıyor. Yani bu balinalar dokularında bu hipoksik koşulları taşıyorlar ise ve bunu nasıl başardıklarını öğrenebilirsek, elde edilen verilerle insan sağlığı için de araştırmalar yürütülebilir diyor. 

> >


Kaynak: CHIP Online

Copyright © 2016 İndirLine               Program Arşivi | Yardım Merkezi | Bize Ulaşın | Editörlük Sistemi | Siteniz İçin |