indirline.com, program indir, indir
26 Ekim 2020 , Pazartesi             Aktif Ziyaretçi: 17504
   
    Gelişmiş Arama                     Download Sepeti    
  Ana Sayfa > Teknoloji Haber > Internet > Venüs'ün Geçmişini Anlamak İçin, Uydumuz Ay'a Bakmamız Yeterli Olabilir
Habere Yorum Ekleyin
Haber için Yapılan Yorumlar
Haberi arkadaşına gönder
Bu sayfayı yazdır


İlgili Haberler
 Beyazdan Bile Daha Beyaz Bir Beyaz... Bu Boya, Her Şeyi Değiştirebilir
 iPhone 12'nin Yeni Özelliği MagSafe Nedir, Hangi MagSafe Aksesuarları Var?
 Biz Uzaylıları Ararken, Uzaylılar da Bizi Arıyor Olabilir mi?
 Ölünce Facebook Hesabı da Ölüyor mu?
 Beyaz Boya Dendiğinde Aklınıza Geleni Unutun; Bu Boya Beyazdan Daha Beyaz
 Biz Uzaylıları Ararken, Uzaylılar da Bizi Gözlüyor Olabilir mi?
 Koronavirüs'ün Yayılması, Sanılandan Biraz Daha Farklı Olabilir
 25 Ekim 2020: Türkiye Günlük COVID-19 Hasta ve Vefat Sayıları Açıklandı
 Samsung İçin Bir İlk Daha: Koreli Dev, İlk Kez TOP 5 Listesinde...
 Solidworks 2021 Tanıtıldı! İşte Solidworks 2021'in Sundukları!
 İlgili haberlerin tümü
 
  Venüs'ün Geçmişini Anlamak İçin, Uydumuz Ay'a Bakmamız Yeterli Olabilir
Venüs'ün Geçmişini Anlamak İçin, Uydumuz Ay'a Bakmamız Yeterli Olabilir

Son zamanlara yaşam ihtimali ile günceme gelen gezegen Venüs'ün geçmişte kalan sırları, Ay'a saplanmış olan meteoritlerde gizli olabilir.
Eklenme Tarihi: (17.10.2020 20:31:02)
Okunma Sayısı: 27

Venüs'te uzaylı yaşamı var mı? Bu soru, kısa bir süre önce gezegenin bulutlarında muhtemel biyolojik kaynağı olabilecek fosfin gazını bulan araştırmanın ardından gelen en büyük sorulardan biriydi. Daha fazla araştırma yapılmadan bu sorunun cevabını bulmamız mümkün olmasa da, gezegenin yaşanabilirlik geçmişine yönelik ipuçları tahminimizden çok daha yakında olabilir.

>

Yale Üniversitesi astronomları Samuel Cabot ve Gregory Laughin, Venüs'ün geçmişine bakmak için Ay'ı incelememizi öneriyor. Bunun sebebini de bu ay Planetary Science Journal'a kabul edilen makalelerinde açıklıyorlar.

Araştırmada önerilene göre Venüs'e çarpan asteroitler ve kuyruklu yıldızlar 10 milyar kadar kayayı yerinden ederek Dünya ve Dünya'nın Ay'ı ile kesişen bir yörüngeye fırlatmış olabilir. Bu çarpmalar milyarlarca yıl önce çok daha yaygındı ve bu da Venüs'ün parçalarının hâlâ Ay yüzeyindeki iyi korunmuş meteoritlerde bulunması anlamına gelebilir.

Venüs'ün kendisi şu anda zehirli bir atmosfere sahip olan yaşanamaz bir gezegen. Gezegen, şu anda Güneş Sistemimizdeki en sıcak gezegenlerden biri ve NASA'nın kontrolden çıkmış sera gazı etkisi olarak tanımladığı bir durumun içerisinde bulunuyor. Ancak gezegen her zaman böyle değildi. Sadece 700 milyon yıl öncesine kadar Venüs'ün okyanuslarının olması ve hatta yaşanabilir olması mümkün gözüküyor.

>

1970'lerden beri ilk kez, yeni Ay taşlarını Dünya'ya geri getirmek için uzun bir süre beklememiz gerekmeyebilir. NASA, özel firmaları örnek toplama görevleri için teşvik ediyor ve kendi planlarında da 2024 yılına kadar Ay'a insanları geri götürmek bulunuyor.

Ay taşlarının kimyasal analizi bizlere gerçekten Ay kaynaklı mı olduklarını, yoksa başka yerlerden (ve özellikle Venüs'ten) gelen parçalar mi olduğunu gösterecek. Laughlin, Venüs'ün tarihi bir parçasının bir bilgi hazinesi olduğunu belirterek, Venüs'ün tarihinin gezegen biliminde pek çok önemli konuyla yakından ilişkili olduğunu söylüyor...

>  


Kaynak: CHIP Online

Copyright © 2016 İndirLine               Program Arşivi | Yardım Merkezi | Bize Ulaşın | Editörlük Sistemi | Siteniz İçin |