indirline.com, program indir, indir
29 Kasım 2020 , Pazar             Aktif Ziyaretçi: 9214
   
    Gelişmiş Arama                     Download Sepeti    
  Ana Sayfa > Teknoloji Haber > Internet > Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Korkutan Bir Sorun Çıktığı Bildirildi
Habere Yorum Ekleyin
Haber için Yapılan Yorumlar
Haberi arkadaşına gönder
Bu sayfayı yazdır


İlgili Haberler
 PlayStation 5, Xbox Series X ve S'in Toplamından Daha Fazla Sattı
 Timsahlar Hakkında Şaşırtıcı Keşif: Onlar da, Kertenkeleler Gibi...
 Sentinel-6 Michael Freilich Uydusu Başarıyla Uzaya Fırlatıldı
 En Fazla Hangi 10 Kullanılıyor? Son Rapor Yayınlandı...
 Crusader Kings III Ruler Designer Güncellemesi Çıktı
 Samsung'un Sanal İnsanı, Yani NEON Çok Yakında Geliyor
 Sosyal medyada hızla yayılmıştı: Emniyet yalanlandı
 28 Kasım 2020: Türkiye'deki Günlük COVID-19 Vaka Sayısı 30.000'in Üzerinde
 Dünyanın en zengin 10 kişisinden 7'sinin sektörü aynı
 AOC GM200 Gaming Mouse ve GK200 Gaming Keyboard Kutudan Çıkıyor
 İlgili haberlerin tümü
 
  Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Korkutan Bir Sorun Çıktığı Bildirildi
Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Korkutan Bir Sorun Çıktığı Bildirildi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yaşanan oksijen sistemi sorunu ilk bakışta herkesi korkuttu. Neyse ki şimdilik korkacak bir şey yok ve onarım başlamış durumda.
Eklenme Tarihi: (19.10.2020 10:31:52)
Okunma Sayısı: 27

Rus uzay ajansı Roscosmos'un bildirdiğine göre, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS – UUİ) Zvezda modülündeki oksijen kaynağı sistemi artık çalışmıyor. US Yörüngesel Parça (USOS) üzerindeki yaşam destek sistemi düzgün bir şekilde çalışmaya devam ettiği ve uzay istasyonunda yaşayan altı kişinin güvenliğini garantilediği için çalışmayan sistem şimdilik astronotlara herhangi bir tehlike oluşturmuyor.

>

Roscosmos sözcüsünün AFP'ye söylediğine göre hiçbir şey mürettebatın ve UUİ'nin güvenliğini tehdit etmiyor.

UUİ, 2 Kasım tarihinde insanlı görev süresinin yirminci yıl dönümünü kutlayacak ve artık parçalarından bazıları yaşını göstermeye başladı. Zvezda modülü Temmuz 2000'de fırlatılmıştı ve yirmi yıllık sürekli kullanım süresinde artık sorun yaşaması gayet normal olarak karşılanabilir.

Uzayda en fazla zaman geçiren insan rekorunu elinde bulunduran deneyimli kozmonot Gennady Padalka, RIA Novosti haber ajansı ile endişelerini paylaştı. Kozmonotun düşündüğüne göre modül parçalarının çoğu 15 yıl dayanacak şekilde tasarlanmıştı ancak artık 20 yaşına girmiş durumdalar.

Roscosmos tamire hemen başlandığını belirtiyor. Ayrıca sadece geçtiğimiz yaz varlığı doğrulanmış olsa da bir süredir istasyon için endişe kaynağı olan küçük hava sızıntısı hakkında da yeni bilgiler verildi. Sızıntının konumu bulundu ve uzay ajansı kısa bir süre içerisinde nelerin yapılması gerektiği konusunda astronotlara tavsiyede bulunacak.

>

Uzay istasyonu için bu yılın oldukça olaylı geçtiği rahatlıkla söylenebilir. ABD topraklarından ilk defa ticari bir araç ile fırlatılan mürettebat da dahil olmak üzere mürettebatın geliş ve gidişlerinden uzay çöplerinden kaçmak için üç kez manevra yapma zorunda kalmaya kadar pek çok farklı şey yaşandı.

Uzay istasyonunun geleceği için ise henüz net bir plan bulunmuyor. Yörüngedeki laboratuvarın 2024'e kadar çalışmaya devam etmesi bekleniyor ancak bu çalışma süresini içinde bulunduğumuz on yılın ilerleyen dönemlerine kadar uzatmak için görüşmeler de sürüyor.

>  


Kaynak: CHIP Online

Copyright © 2016 İndirLine               Program Arşivi | Yardım Merkezi | Bize Ulaşın | Editörlük Sistemi | Siteniz İçin |