indirline.com, program indir, indir
5 Aralık 2020 , Cumartesi             Aktif Ziyaretçi: 21824
   
    Gelişmiş Arama                     Download Sepeti    
  Ana Sayfa > Teknoloji Haber > Internet > Koronavirüs'ün Yayılması, Sanılandan Biraz Daha Farklı Olabilir
Habere Yorum Ekleyin
Haber için Yapılan Yorumlar
Haberi arkadaşına gönder
Bu sayfayı yazdır


İlgili Haberler
 Turkcell TV+ bu hafta sonu ücretsiz! Turkcell TV+'da neler izleyebilirim?
 5 Aralık 2020: Türkiye'deki Günlük COVID-19 Vaka ve Vefat Sayıları
 6 Yıl Önce Tanıtıldı, Ortadan Kayboldu; Şimdi Geri Döndü!
 Dijital Kabusu Başlamadan Bitirin!
 Facebook'tan Yeni COVID-19 Aşısı Önlemi: Komplo Teorilerine İzin Yok!
 Google, Android'e Gelecek Olan Yeni Özellikleri Duyurdu
 NASA'dan yeni karar! Ay'dan toplanacak toprak için 1 dolar ödeyecek
 David Fincher imzalı Mank filmi Netflix'te! İşte Mank'ın konusu, oyuncuları
 TV+ ile 2020'ye Unutulmaz Veda
 Google Street View İçin Yeni Bir Dönem Başladı
 İlgili haberlerin tümü
 
  Koronavirüs'ün Yayılması, Sanılandan Biraz Daha Farklı Olabilir
Koronavirüs'ün Yayılması, Sanılandan Biraz Daha Farklı Olabilir

Yeni bir araştırmaya göre Koronavirüs'ün yayılması, şu ana kadar tahmin edilene ya da öne sürülene göre biraz daha farklı bir yol takip ediyor.
Eklenme Tarihi: (25.10.2020 21:02:37)
Okunma Sayısı: 20

Şu ana kadar yapılan Dünya'nın en büyük Covid-19 takip araştırmasının sonuçları açıklandı ve hastalığın yayılma şekli hakkında oldukça önemli bilgiler verdi. Bulguların belki de en önemli önerisi, hastalığın bulaştığı insanların çoğunun hastalığı temas ettikleri diğer kişilere bulaştırmıyor olması. Ancak hasta olan ufak bir grup – süper yayıcılar olarak adlandırılıyor – yeni enfeksiyonların büyük bir kısmından sorumlu tutuluyorlar. Daha önceki araştırmaların aksine, çocukların ve genç yetişkinlerin virüsü özellikle kendi evleri içerisinde yayma konusunda da şaşırtıcı derecede önemli bir rol oynadıkları gözüküyor.

>

ABD'li bir bilim insanı grubu, güney doğu Hint eyaletleri Tamil Nadu ve Andhra Pradesh kamu sağlığı yetkilileri ile beraber çalışarak, aralarında sadece 85.000'inin doğrulanmış Covid-19 vakası olduğu yarım milyondan fazla kişinin enfeksiyon yolları ve ölüm oranlarını takip ettiler. Science dergisinde yayımlanan araştırmada, enfekte olan kişilerin %71'inin virüsü kimseye bulaştırmadığını ve enfekte kişilerin sadece %8'inin yeni enfeksiyonların %60'ından sorumlu olduğunu buldular.

Araştırmada, Covid-19'lu bir kişinin yakın temas ile virüsü bulaştırma ihtimali toplum içerisinde %2,6'dan kendi evlerinde %9'a kadar çıkarken, yüksek riskli temaslar için (koruma önlemleri olmadan yakın sosyal temas veya direkt fiziksel temas) %10,7 olarak gözüküyordu. Ancak uzun bir otobüs yolculuğu gibi 6 saat boyunca aynı kapalı alan içerisinde olduklarında bu risk %79'a kadar çıkabilmekteydi.

Ancak görünene göre vakaların üçte birini oluşturan genç insanlar ve çocuklar, virüsün bulaşmasında ayrıca önemli bir rol oynamaktaydılar. Yapılan açıklamada belirtilene göre bildirilen vakalar ve ölümler daha çok genç insanlarla temaslar çevresinde yoğunlaşmaktaydı.

Araştırmanın bazı sınırlamaları da bulunmuyor değil. Vaka çalışmasının sadece güney doğu Hindistan'da yapılmış olmasından dolayı, bölgenin demografik durumu ve kültürü düşünülerek Dünya'nın tamamı için doğruluk taşıdığını varsaymak mümkün olmayabilir. Öncelikle Hindistan Dünya'nın en genç nüfuslarından birine sahip ve bu da genç insanların virüsü yaymaları konusundaki yatkınlığını bir miktar açıklayabilir. Ayrıca tek bir evde birden fazla neslin yaşaması Hindistan'da oldukça yaygın bir uygulama ve evlerin üçte birinde bir yaşlı ve bir genç kişi (dede ve torun gibi)  bulunuyor. Bu da genç insanların virüsün yayılmasındaki öne çıkan rollerini açıklamak için faydalı olabilir.

>

Ancak bu araştırmanın sonucu benzersiz de değil. Örneğin daha önce Hong Kong'ta yapılan bir temas takip bildirimi de enfeksiyona sahip olan kişilerin sadece %20'sinin bildirilen iletimlerin %80'inden sorumlu olduğunu ve insanların %70'inin hastalığı kimseye bulaştırmadığını bildirmekteydi.

ABD Hastalık Kontrolü ve Önlenmesi Merkezleri tarafından Mayıs ayında açıklanan bir vaka araştırması da, bir koro çalışmasında tek bir süper yayıcı sebebiyle 52 kişiye hastalığın bulaştığını belirtmekteydi.

>  


Kaynak: CHIP Online

Copyright © 2016 İndirLine               Program Arşivi | Yardım Merkezi | Bize Ulaşın | Editörlük Sistemi | Siteniz İçin |