indirline.com, program indir, indir
25 Ekim 2021 , Pazartesi             Aktif Ziyaretçi: 11594
   
    Gelişmiş Arama                     Download Sepeti    
  Ana Sayfa > Teknoloji Haber > Internet > 300 Dolardan 3.000 Dolara: Çip Krizi, Otomobil Fiyatlarını Kötü Vuruyor!
Habere Yorum Ekleyin
Haber için Yapılan Yorumlar
Haberi arkadaşına gönder
Bu sayfayı yazdır


İlgili Haberler
 Philips 328E1CA İncelemesi
 Elon Musk'tan, Cybertruck'ın Aynaları Hakkında İlginç Açıklama!
 Türkiye Bankacılık Sektöründe Sanal Asistan Kullanımı 3 yılda %250 Arttı
 Netflix'in Yeni Bir Rekortmeni Var: Queen's Gambir Artık 1 Numara Değil!
 Türkiye, En Çok Gıda İsraf Eden 3'üncü Ülke
 Windows 11'in AMD İşlemcilerle Yaşadığı Sorun Nihayet Çözüldü!
 İnternette Güvenliğin Önemi Her Geçen Gün Artıyor Ama Akıllanmayanlar Var!
 Bir Ücretsiz VPN Uygulaması Şoku Daha: 1 Milyon Kullanıcı İfşa Oldu!
 Aruba, Anahtarlama Mimarisinin Bir Sonraki Evresini Sunar
 ABD'li aktör Baldwin film setinde kullandığı silahı ateşledi: 1 ölü
 İlgili haberlerin tümü
 
  300 Dolardan 3.000 Dolara: Çip Krizi, Otomobil Fiyatlarını Kötü Vuruyor!
300 Dolardan 3.000 Dolara: Çip Krizi, Otomobil Fiyatlarını Kötü Vuruyor!

Dünya genelinde yaşanan çip sıkıntısı, hemen hemen her sektörü vurmaya devam ediyor. Bu sektörlerin başında gelenlerden biri de hiç kuşkusuz otomotiv sektörü. Hal böyle olunca, Türkiye'deki otomotiv sektörünün de dışarıda kalması beklenemezdi. Çip sıkıntısı nedeniyle yaşanan kriz, Türkiye otomotiv sektörünü artan maliyetlerle karşı karşıya bırakıyor.
Eklenme Tarihi: (13.10.2021 21:52:28)
Okunma Sayısı: 17

Dünya genelinde yaşanan çip sıkıntısı, hemen hemen her sektörü vurmaya devam ediyor. Bu sektörlerin başında gelenlerden biri de hiç kuşkusuz otomotiv sektörü. Hal böyle olunca, Türkiye'deki otomotiv sektörünün de dışarıda kalması beklenemezdi. Çip sıkıntısı nedeniyle yaşanan kriz, Türkiye otomotiv sektörünü artan maliyetlerle karşı karşıya bırakıyor.Sony ve Çip Üreticisi TSMC, Küresel Çip Krizini Bitirecek Adımı Attı!Sony ve TSMC, küresel çip krizinin üstesinden gelmek için bir araya gelmeyi planlıyor.. Bloomberg HT'ye konuşan Farplas Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, klasik araçlarda yaklaşık bin adet çip kullanıldığını, bu bin adet çipin maliyetininse, krizden önce 300 dolarken şimdi 3 bin dolara kadar yükseldiğini belirtti. Elektrikli araçlarda durumun daha da kötü olduğunu söyleyen Burhanoğlu; Elektrikli araçlarda ise durum daha vahim. Çünkü orada bin adet değil 3 bin adet çip kullanılıyor. 3 bin adet olduğu için de normal değeri bin dolar olan maliyet 10 bin dolarlara kadar çıkıyor. Bu da elektrikli araçların maliyetini artırıyor diyor. Görünüşe bakılırsa dünya genelinde otomotiv sektörünün başındaki tek sorun çip krizi de değil. Burhanoğlu, bunun dışında konteyner kriziyle maliyetlerin arttığını, enerji kriziyle de parçaların fiyatlarının giderek yükseldiğini söylüyor. Tüm bu sorunlar da, tedarik zincirinde büyük sıkıntılara yol açıyor. Çip Sıkıntısı Nedir; Neden Var ve Nasıl Bitecek? Burhanoğlu, yaşanan bu kadar sorunun belirsiz bir geleceği ortaya çıkardığını düşünüyor ve sözlerini şu şekilde tamamlıyor: Bunların sonucu olarak maliyetler artıyor,  pazardaki araç sayısı azalıyor. Buna bağlı olarak araç fiyatları artıyor, ikinci el araç fiyatları da yükselmeye devam ediyor.

Kaynak: CHIP Online

Copyright © 2016 İndirLine               Program Arşivi | Yardım Merkezi | Bize Ulaşın | Editörlük Sistemi | Siteniz İçin |