indirline.com, program indir, indir
26 Mayıs 2024 , Pazar             Aktif Ziyaretçi: 31212
   
    Gelişmiş Arama                     Download Sepeti    
  Ana Sayfa > Teknoloji Haber > Internet > Bu İşlemci Süper Bilgisayardan Tam 60 Bin Kat Daha Güçlü!
Habere Yorum Ekleyin
Haber için Yapılan Yorumlar
Haberi arkadaşına gönder
Bu sayfayı yazdır


İlgili Haberler
 Sadece 1 Dakikada En Uzun Ay Tutulmasını İzleyin: Ay İşte Böyle Tutuldu!
 AOC CU34G3S İncelemesi
 ABD'den Çin'e Bir Yasak Daha: Şimdi de Kuantum Bilgisayarlar...
 Epson, Yosundan Biyoplastik Üretimi İçin Düğmeye Bastı
 Samsung, Yeni İddiaya Göre OLED Ekranları İçin LCD'den Vazgeçiyor!
 The Witcher 2. sezon ne zaman? Netflix tarih verdi (Fragmanlar)
 Netflix Aralık 2021 takviminde neler var? İşte yeni sezonlar ve filmler
 Game Factory Booster'ın 2. Dönem Başvuruları Açıldı
 Blue Origins'in Bir Sonraki Uzay Yolculuğunda Sürpriz Bir İsim de Olaacak!
 2 Yıllık Android 10, Android 12 Yayınlanırken Krallığını İlan Etti
 İlgili haberlerin tümü
 
  Bu İşlemci Süper Bilgisayardan Tam 60 Bin Kat Daha Güçlü!
Bu İşlemci Süper Bilgisayardan Tam 60 Bin Kat Daha Güçlü!

Geleneksel süper bilgisayarları geride bırakabilecek bir kuantum bilgisayar geliştirme yarışı tam gaz devam ederken, dünyanın dört bir yanından araştırmacılar bu konu hakkında çalışmalarını sürdürüyor. Kuantum bilgisayarların yeterli boyutlara indirgenmesi durumunda, mevcut süper bilgisayarların adını silebilecek yapıda bir sıçramaya sebep olabileceği fikri büyük heyecan yaratırken, müjde Çin'den geldi.
Eklenme Tarihi: (3.11.2021 21:32:28)
Okunma Sayısı: 262

Geleneksel süper bilgisayarları geride bırakabilecek bir kuantum bilgisayar geliştirme yarışı tam gaz devam ederken, dünyanın dört bir yanından araştırmacılar bu konu hakkında çalışmalarını sürdürüyor. Kuantum bilgisayarların yeterli boyutlara indirgenmesi durumunda, mevcut süper bilgisayarların adını silebilecek yapıda bir sıçramaya sebep olabileceği fikri büyük heyecan yaratırken, müjde Çin'den geldi.Samsung Galaxy S22'de microSD Kart Yuvası Olacak mı, Olmayacak mı?Galaxy S21 serisinde bir bellek kartı yuvası yoktu. Çin'den bir araştırma ekibi, 66 işlevsel kübitli süper iletken bir kuantum işlemci geliştirdiğini duyurdu. Bu işlemcinin, karmaşık bir örnekleme hesaplaması ile karşılaşıldığında herhangi bir süper bilgisayarı rahatlıkla alt edebilecek yapıda olduğu ve hesaplama işlemini ise sadece bir anda yapabildiği iddia ediliyor. Bunun kuantum bilgisayarlar için önemli bir kilometre taşı olduğunun altını çizen Çinli araştırmacılar, geliştirdikleri işlemciye Zuchongzhi adını vermişler. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Jian-Wei Pan, Zuchongzhi'nin performansını şu şekilde anlatıyor: Geliştirdiğimiz işlemci, 66 fonksiyonel kübit içeriyor ve önceki kuantum işlemlere kıyasla 2 – 3 kat daha zorlu olduğunu tahmin ettiğimiz son derece karmaşık örnekleme problemlerini yalnızca 1.2 saat sürede tamamlayabiliyor. Aynı örnekleme problemini en güçlü süper bilgisayara verdiğimizdeyse bu işlemin tamamlanmasının 8 yıl gerekeceğini düşünüyoruz.

Kaynak: CHIP Online

Copyright © 2016 İndirLine               Program Arşivi | Yardım Merkezi | Bize Ulaşın | Editörlük Sistemi | Siteniz İçin |